Please update your Flash Player to view content.

KAS GERIAU: KIVIS AR APELSINAS?

2013 02 25

Vis dažniau darbdaviai atrankos pokalbiuose užduoda nepatogius klausimus. Iškyla daugybė dilemų: etikos, tokių klausimų reikalingumo ir naudos darbdaviui, o svarbiausia – kaip elgtis kandidatui, išgirdus nepatogų klausimą pokalbio metu?

Pagaliau radome darbą, apie kurį seniai svajojome. Išsiuntėme savo gyvenimo aprašymą ir sulaukėme pakvietimo į darbo pokalbį. Išaušta ta lemtinga diena, kai ryte nesinori valgyti, o laikas bėga kaip akmuo, tempiamas sraigės. Tvardydami stresą, tačiau gerai nusiteikę ir pasiruošę, nueiname į darbo pokalbį. Viskas atrodytų klostosi pakankamai gerai, tačiau staiga išgirstame klausimą: „Kas geriau: kivis ar apelsinas?“. Išgirdus tokį klausimą kambaryje trumpam įsivyrauja tyla ir net neįsivaizduojame, ką daryti – ar juoktis, ar rimtai atsakinėti. Vienareikšmio atsakymo nėra, tačiau kaip tinkamai reaguoti tokioje situacijoje galima spręsti įsigilinus į darbdavio intencijas. 

Netradicinio tipo klausimus darbdavys gali užduoti dėl kelių priežasčių. Visų pirma, jis nori patikrinti, ar esate kūrybiškas žmogus, nes savo gyvenimo aprašyme parašėte, kad mąstote „už dėžutės ribų“, esate kūrybingas bei to reikalauja pozicija, į kurią kandidatuojate. Tokiu atveju patartume sugalvoti ką nors netradiciško ir su lengva šypsena veide atsakyti į šį klausimą. Taip jūs galėsite pademonstruoti kūrybiškąją savo pusę ir darbo pokalbyje sukurti teigiamą atmosferą. 

Kita priežastis, kodėl darbdavys klausia tokių klausimų, gali būti stresas. Darbdavys nori patikrinti, kaip jūs gebate susidoroti stresinėse situacijose ir išsisukti iš nepatogių ir įtampą keliančių klausimų. Tokiu atveju galite paprašyti kelių minučių, kad paruoštumėte atsakymą, ramiai pagalvoti ir, priklausomai nuo situacijos, atsakyti. Kitas variantas yra reagavimas iš karto. Taip parodytumėte, kad pasitikite savimi ir gebate susidoroti su įvairiomis užduotimis. 

Nepatogūs klausimai gali būti ir kiek kitokio pobūdžio. Kai kurie darbdaviai gali paklausti ir itin asmeniškų dalykų („Su kuo šiuo metu gyvenate?“; „Kuo užsiima Jūsų tėvai?“; „Ar turite lytinį partnerį?“; „Kokia buvo Jūsų pirmoji meilė?“ ir panašiai). Tokiu atveju įmanoma išsisukti pasitelkus į pagalbą diplomatiją. Tiesiog galima pasakyti, kad šis klausimas yra nesusijęs su siūloma darbo pozicija ir jūs į jį neatsakysite. Tokius klausimus užduodantis darbdavys balansuoja ties etiškumo riba ir gali būti, kad juos užduoda tiesiog be priežasties, tiesiog jausdamas galią prieš raudonuojantį kandidatą. Jei užduodami klausimai visiškai nesusiję su pozicija, į kurią kandidatuojate, vertėtų iš naujo apsvarstyti, ar Jums tikrai vieta tokioje organizacijoje. 

Apibendrinant norėtume pasakyti, kad į nepatogius klausimus geriausia reaguoti yra atsižvelgiant į situaciją. Jei, pavyzdžiui, darbdavys pagarbiai elgiasi ir užduoda nepatogų klausimą, didelė tikimybė, kad jis tiesiog jus tikrina, t.y. žiūri, kaip gebate susidoroti su netikėtomis kliūtimis. Tad siūlome neišsigąsti išgirdus klausimą apie kivį ir apelsiną, o pasakyti savo nuomonę. Juk iš apelsino galima padaryti dubenėlį savaržėlėms ar papuošimą darbo stalui. 

Linkime sėkmės darbo pokalbiuose!

 

Straipsnį parengė teisinių ir personalo valdymo paslaugų įmonė „HOROS“.

apelsinas