Please update your Flash Player to view content.

Ką būtina žinoti norint įsigyti įmonę?

Pabrėžiame, kad pirmiausia norint įsigyti jau veiklą vykdžiusią įmonę, būtina tinkamai įvertinti įmonės finansinę padėtį bei numatyti būdus, kaip būtų galima apsisaugoti nuo galimų rizikų, tokių kaip įmonės skolų ar kitų prisiimtų įsipareigojimų. Informacijos apie įmonę galima ieškoti internete ar spaudoje, pirminiam jos įvertinimui pasinaudoti viešai prieinamais įmonių kreditingumo duomenimis, tokiais kaip: www.creditinfo.lt ir www.rekvizitai.lt arba atlikti bylų paiešką pagal įmonės kodą teismų informacinėje sistemoje LITEKO.

Atkreiptinas dėmesys, kad pirkėjas turi teisę susipažinti su realia įmonės situacija ir apsispręsti dėl sandorio bei jo vertės, todėl tarp pirkėjo ir pardavėjo turi būti sudaroma konfidencialumo sutartis, kuria šalys susitaria, jog pardavėjas atskleis su sandoriu susijusią informaciją pirkėjui.  Siekiant sumažinti sandorio rizikas, būtina patikrinti įmonės dokumentus bei su ja susijusią visą informaciją. Patikrinimai gali būti finansiniai, mokestiniai, teisiniai, komerciniai ar kitų rūšių, priklausomai nuo įmonės veiklos specifikos bei numatomų sandorio rizikų. Perimant įmonę taip galima susitarti, kad buvę savininkai nekurs panašia veikla užsiimančios įmonės, nevilios esamų darbuotojų, o tam tikras turtas nebus parduotas iki akcijų ar įmonės perrašymo.

Įprastai įmonės pirkimo procedūros sutvarkomos vieno susitikimo metu, t. y. tą pačią dieną. Į parduodamos įmonės akcijų pirkimo pardavimo sutartį įtraukiamas pardavėjo įsipareigojimas patvirtinti, kad parduodama įmonė nuo įsteigimo dienos iki akcijų pirkimo – pardavimo sutarties pasirašymo dienos nevykdė jokios veiklos ir neturi jokių įsiskolinimų valstybei. Apie perkamos įmonės akcininkų ir direktoriaus pasikeitimą būtina informuoti Registrų centrą. Pažymėtina, kad Registrų centras pakeitimus įregistruoja per tris darbo dienas, tačiau vadovas ir akcininkai oficialiai gali eiti savo pareigas ir veikti įmonės vardu jau tą pačią įmonės pirkimo dieną.

Dar vienas, šiek tiek paprastesnis, būdas yra pirkti Bendrovės akcijas. Jos perkamos tam, kad pakiltų akcijų vertė ir gautumėte dalį įmonės pelno, t. y. dividendus. Tokiu būdu investuosite pinigus tam, kad uždirbtumėte dar daugiau pinigų iš įmonės. Svarbu žinoti, kad akcijų vertė priklauso nuo pasiūlos ir paklausos, jomis prekiaujama biržoje. Kuo daugiau investuotojų nori įsigyti akcijų, tuo didesnė kaina bus siūloma už akcijas.

Svarbu žinoti, kad nuo 2015 m. sausio 1 d. uždarųjų akcinių bendrovių akcijų pirkimo – pardavimo sutartys turi būti tvirtinamos notaro, jeigu:

  • parduodama 25 procentai ar daugiau uždarosios akcinės bendrovės akcijų;
  • akcijų pardavimo kaina yra didesnė kaip 14 500 eurų.

Šios naujovės netaikomos, kai akcininkų asmeninės vertybinių popierių sąskaitos tvarkomos vertybinių popierių rinką reglamentuojančių teisės aktų nustatyta tvarka. Akcijų pasirašymo sutartys, kai visa ar dalis pasirašytų akcijų emisijos kainos apmokama nepiniginiu įnašu – nekilnojamuoju turtu, taip pat turi būti tvirtinamos notaro.

Svarbu įsidėmėti, jog būtina įvertinti perkamos įmonės finansinę atskaitomybę ir galimą sandorio riziką įsigyjant įmonę bei tinkamai susipažinti su įmonės esama situacija, todėl patartina konsultuotis su teisininkais bei finansų ekspertais. Taip pat siekiant išvengti situacijos, kai pardavėjai galbūt nuslėpė dalį reikšmingų faktų, siūloma susitarti, jog iš pradžių mokama tik dalis, pavyzdžiui, 70 proc., sutartos sumos, o po tam tikro termino – likusi dalis, jei nepaaiškėja naujų aplinkybių. Pavyzdžiui, susitariama, jog Valstybinei mokesčių inspekcijai radus pažeidimų iš buvusių akcininkų valdymo laikotarpio, šie privalo padengti įmonei paskirtas baudas.

HOROS informuoja, kad teikia konsultacijas įmonių steigimo ir pirkimo klausimais, rengia įmonių steigimo dokumentus, akcijų, įmonių pirkimo-pardavimo sutartis bei įvertina šių sutarčių sąlygas.

 

Straipsnį parengė teisinių ir personalo paslaugų bendrovė HOROS.